Uvijek se spominje da dio djece nikad ne puže četveronožno, a statistika je različita govoreći da između 4 i 15% djece nikad ne puže četveronožno.
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti Sjedinjenih Američkih Država financiralo je Američku Akademiju za Pedijatriju da donese revidiranu listu razvojnih miljokaza, u sklopu programa: Nauči znakove – djeluj rano. Na revidiranoj listi razvojnih miljokaza uklonjeno je puzanje kao razvojni miljokaz. Iako bi se to moglo protumačiti kao umanjenje značaja puzanja u razvoju djeteta, objašnjenje za uklanjanje puzanja kao razvojnog miljokaza je u nedostatku točnih podataka kada 75% djece postiže puzanje jer je u novoj, revidiranoj listi razvojnih miljokaza za svaki navedeni miljokaz predviđeno vrijeme kada ga 75% djece treba postići i nakon te dobi treba tražiti pomoć stručnjaka i ranu intervenciju, a ne čekati. Naime, prethodno su vremenski kriteriji bili postavljeni na 50%, odnosno dob kada 50% djece postiže određeni miljokaz, što je otvaralo prostor za „čekajmo, djeca se različito razvijaju“ pristup, što je nov popis razvojnih miljokaza imao za cilj ukloniti.
Puzanje ima čitav niz pozitivnih učinaka na razvoj djeteta. Puzanje na dlanovima i koljenima je izmjeničnog obrasca. Istovremeno se pomiču nasuprotna ruka i noga, te se tako istovremeno aktiviraju obadvije moždane hemisfere što ima pozitivan učinak na razvoj mozga, a posebno njegovu povezanost. Puzanje ima značajan učinak na mišićnu snagu tijela jačajući mišiće trupa, ramena, zdjelice i vrata. Snažni mišići daju dobru osnovu za daljnji razvoj grubo motoričkih, ali i finih motoričkih radnji, kao i za razvoj držanja i ravnoteže. Puzanje ima učinak i na senzorni sustav. Puzanje djeluje na razvoj oko-ruka koordinacije, vestibularnog procesuiranja, stimulira razvoj ravnoteže, prostorne i kinetičke svjesnosti, daje mnoštvo taktilnih inputa. Istraživanja su dokazala da puzanje ima važan učinak na razvoj i senzornih i motornih sistema tijela i na grubi motorički razvoj u cijelosti. Jedna manja studija našla je razliku u hvatu olovke i vizualnoj percepciji između djece koja su puzala i one koja nisu. Kroz nošenje težine, puzanje stimulira razvoj lukova šake i tako djeluje i na buduću finu motoriku ruku. Puzanje ima pozitivan utjecaj i na razvoj zglobova, osobito njihovu stabilizaciju, posebno zgloba kuka i tako priprema tijelo na hodanje koje slijedi. Mogućnost kretanja potiče socijalni razvoj djeteta omogućavajući mu dolazak željenim ljudima i aktivnostima.
Zbog toliko velikog broja pozitivnih učinaka četveronožnog puzanja bolje je da puzanje bude dio razvoja djece, a u djece koja ga ne razviju spontano, treba pokušati stimulirati njegov razvoj.